Zahrada o rozloze asi 2 000 m2 leží v nadmořské výšce 550 m n. m. Pro majitele je důležité vybudovat v zahradě klidné zázemí pro sebe i hosty penzionu. Hostům chtějí zprostředkovat kontakt se zvířaty, nejrůznějšími plodinami a bylinkami. Protože se na zahradě ve větší míře pohybují malé děti, zásadním požadavkem bylo, aby nebyly použity žádné jedovaté druhy. 

Hlavní koncepce návrhu

  • Rovná travnatá plocha u dřevníku a kotců je ideálním prostorem pro umístění opticky zajímavých, nízkých prvků. Je na ni krásně vidět jak z pavlače, tak ze dvora. Proto jsem zde navrhla umístění koupacího jezírka lemovaného atraktivními světlomilnými trvalkami a cibulovinami. Výhodou tohoto umístění jezírka je i to, že v nejbližší blízkosti nejsou vzrostlé stromy, ze kterých by do jezírka padalo listí. Dále za jezírkem pak mohou následovat hrací prvky pro děti (houpačky, pískoviště, trampolína), na které bude navazovat altán a ohniště. Až k altánu by mělo být vidět ze dvorku i z pavlače, hosté by tak měli mít relativně dobrou kontrolu nad pohybem svých dětí.
  • U další části – tedy sadu – pak už není přímá viditelnost skrz celý pozemek nutná, takže se zde vhodnou podsadbou stromů mohou vytvořit skrytá odpočinková zákoutí. Požadované ovocné stromy a keře doporučuji umístit právě do této části. Trávník doporučuji v místě častějšího chození a běhání sekat dle potřeby, v místech méně frekventovaných pak ponechat květnatou louku sečenou 1–3x ročně.
  • Výběh pro zvířata doporučuji umístit do JZ cípu sadu, tj. ke stávajícímu včelínu. Výběh lze obohatit o druhy keřů, jejichž plody se drůbež může krmit.
  • Ideálním místem pro vyvýšené zeleninové záhony je prostor u studny. Blízkost záhonů je důležitá kvůli intenzivnější péči a pozornosti, kterou záhony potřebují.
  • Střed zahrady (přibližně od staré jabloně přes stávající živý plot z rybízů) navrhuji nechat volný, travnatý pro volné hry dětí a pocit prostoru.

zahrada u penzionu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *