Odborné jméno: Helianthus tuberosus
Anglicky: Jerusalem Artichoke
Jedlé části
- Hlízy syrové nebo vařené: syrové jsou nejchutnější (nejsladší) v zimě, poté, co projdou mrazy. Chuť je pak příjemná, oříšková.
- Hlízy jsou bohaté na inulin, škrob, který tělo nedokáže dobře strávit, takže topinambury poskytují velké množství potravy bez mnoha kalorií. To je výborné, ale má to jeden háček: někteří lidé inulin příliš netolerují, má pak tendenci kvasit ve střevech a může způsobit docela silné větry. Je to ale podobné jako s luštěninami – tělo (střevní mikroflora) se i na topinambury dá postupně “naučit”.
- Hlízy jsou také zdrojem vitamínů B, A, draslíku, fosforu, železa a vápníku.
- Hlízy kulturních odrůd jsou větší než z divokých porostů, mohou být různě zbarvené – od světle hnědé až po fialovou v závislosti na odrůdě.
- Hlízy jsou poměrně velké, až 10 cm dlouhé a 6 cm v průměru. Ideální je sklízet je těsně před spotřebováním (pár dní v lednici také vydrží, případně je možné skladování ve vlhkém písku ve sklepě). Čerstvě sklizené topinambury lze očistit kartáčkem a není je třeba loupat.
- Aby v zimě zem nepromrzala a topinambury se daly snáz sklidit, je možné je přikrýt vrstvou mulče. Doba sklizně je od konce vegetační sezóny (pozdní podzim) do začátku další (jaro, když začnou topinambury rašit).
Původ
- Východ Severní Ameriky
- U nás je druhotně zavlečen (cca od 17. století), roste hlavně podél řek, v příkopech, na rumištích, náspech, okrajích cest, polí a zahrad. Často vytváří velké porosty. Velkou zásluhu na jeho šíření mají myslivci, protože divoká prasata jeho hlízy milují.
Vzhled
- Trvalka s květy podobnými malým slunečnicím. Lodyhy i listy jsou hustě drsně chlupaté.
- Dorůstá do výšky i 2,5 m a šířky asi 0,5 m.
Pěstování
- Má rád slunce a zároveň vlhčí půdu. Proto je ideální, když je půda s hlízami ve stínu (např. za plotem, skleníkem, zídkou, nebo alespoň pod mulčem).
- Na půdu je poměrně nenáročný, sklizeň kvalitních velkých hlíz je však pravděpodobnější v živinami bohatých půdách.
- Pokud chcete trvale sklízet velké hlízy, je vhodně každoročně vše sklidit a na záhonu ponechat v dostatečných odstupech jednotlivé hlízy jako sadbu. Nechají-li se bez sklízení, mají tendenci se postupně zmenšovat (a také rozlézat do okolí).
- Pokud se vám nepodaří ze záhonu sklidit všechny hlízy, bude opětovně obrážet i z těch malých, ponechaných v zemi, je tedy důležité dobře rozmyslet, kde topinambury chcete pěstovat.
- Pokud máte na pozemku potíže s hlodavci nebo nechcete riskovat, že se vám na pozemku bude množit nekontrolovatelně, doporučuji pěstování v nádobách. Hezky popsáno např. Tomášem Trejbalem.
Kde rostlinu sehnat
- Sazenice nabízejí různá zahradnictví.
- Hlízy jsou někdy v prodejnách zdravé výživy i v klasickým supermarketech.
Využití v kuchyni
- Syrové hlízy jsou vynikající do salátů či pomazánek.
- Hodí se i do polévek, jako přídavek do šťouchaných brambor nebo směsných pyré s celerem, petrželí nebo dýní. Může se péct na plechu nebo smažit v oleji.
- Hezké recepty jsou na stránkách Jíme jinak nebo topinambury-rk.
Další využití
- Na okraji záhonoviště mohou vytvořit větrolam pro zeleninu, která pak lépe roste.
- Může také zakrýt nevzhledná zakoutí či zastínit skleník.
- Vzhledem k tomu, že kvetou na podzim, jsou vítaným zdrojem pro včely, které tou dobou už příliš potravy nemají.
- Lze ji pěstovat i jako energetickou plodinu na produkci biomasy. V podmínkách malé zahrádky je upotřebíte třeba tak, že suché stvoly využijete na štěpku. Stejně tak se dají seštěpkovat i stvoly zelené, pokud se topinamburů chcete zbavit.
Shrnutí
Rostlina nenáročná na pěstování (slimáci jsou někdy problémem, když vám začnou rašit vaše první hlízy; je-li jich na záhoně víc, slimáci to nestihnou a větší rostliny už nepoškozují). Je velmi výnosná a vhodná pro samozásobitelství. Krásně kvete.