Lípa srdčitá (Tilia cordata), Lípa velkolistá (Tilia platyphyllos)
Je to naše dobrá známá – a jak by také ne, když ji bereme jako svůj národní strom. Spoustě lidí se určitě vybaví lipový čaj nebo řezbářství, ale lípa v sobě skrývá ještě další bohatství a tak ho pojďme teď společně prozkoumat. Lípa rozhodně má co nabídnout.

Lípa (srdčitá, velkolistá a jejich vzájemní kříženci) je u nás původní. Dorůstá až do 30 m a žije i 1000 let.
Přirozeně roste prakticky na celém území ČR. Jen do nejvýše položených míst (nad 900 m n.m.) se jí nechce. Jinak je přirozenou součástí smíšených lesů. Pokud ale nemáte nakoukanou její kůru, případně pod stromy neleží listí, nebývá snadné ji tam poznat. Její typickou, v mládí srdcovitou a ve stáří rozložitou korunu bychom tam hledali marně. V lesích tvoří vysoké rovné kmeny s korunou až kdesi vysoko…
Vybrala jsem pro vás několik obrázků, kde se na lípu můžete podívat.
A pokud chcete jít k nějaké „své“ na návštěvu, Vaši nejbližší z kategorie chráněných památných stromů můžete najít třeba i díky seznamu na Wiki.
Léčivé účinky
Lípa je známá svou léčivou silou – doporučuji na začátku kvetení lípy (dokud nejsou ještě všechny květy plně rozvité) každý rok vyběhnout nasbírat lipový květ. Ten se pak hodí v zimě v době nejrůznějších nachlazení a kašlů. Pomáhá ale i při bolestech hlavy a podporuje činnost ledvin a trávení.
I v případě, že bylinkovým čajům neholdujete, je procházka ke kvetoucímu lipovému stromu velkým zážitkem. V její koruně bzučívají tisíce včelích a čmeláčích křídel… Máte nějakou svou oblíbenou lípu, ke které chodíte “na kus řeči” nebo pro její léčivé květy?

Lípa na talíři
Od jara, kdy vyraší první světle zelené lístky, si můžete užívat lípu jako salát. Jak se na salátovou rostlinu sluší, nemá nijak extra výraznou chuť. Listy si užijete na chlebu i v salátu ve směsi s dalšími rostlinami.
Nejchutnější jsou listy mladé. Proto se vyplatí lípu zasadit i do zahrádky a její velikost udržovat „oždibáváním“, případně pravidelným sestřihem. U dobře zakořeněné lípy díky seříznutí u země vyraší další rok silné pruty, které na svých koncích ponesou mladé listy téměř celou sezonu. I když jinak takto stromům ubližuju nerada, svoji salátovou lípu na zahradě mám. Péče o ni zabere opravdu výrazně méně času než vypiplat a uchránit před slimáky saláty…
Mladými listy však využití lípy v kuchyni ještě nekončí. Když už listy tak úplně mladé nejsou, lze je usušit, a po jejich rozmělnění na prášek je využívat buď jako přídavek do mouky nebo jako zahuštění vařených jídel. Podobně se prý využívají listy baobabu v Africe nebo listy sassafrasu (kašťa) v Severní Americe.
A pro fajnšmekry s dobrodružnou povahou mám návod na lipovou čokoládu. Využívají se na ni sušené lipové květy a nezralé plody, které se dohromady nadrtí na jemný prášek a smíchají s minimálním množstvím rostlinného oleje tak, aby vznikla pasta. Jí se čerstvě udělaná a chutí čokoládu prý velmi dobře napodobuje. Zatím jsem nezkoušela, ale rozhodně se letos chystám. Pokud bych inspirovala k akci i vás, dejte mi pak vědět, jak vám lipová čokoláda chutnala 🙂

Zajímavosti a další využití lípy
- Řezbáři si nemohou vynachválit měkké, stejnoměrné a lehké dřevo lípy, ze kterého se krásně vyřezává. V oblibě ho mají i výrobci hudebních nástrojů.
- Dokonce i u výtvarníků byste lípu našli – ale na první pohled byste ji asi nepoznali – lipový dřevěný uhel se využívá pro kresbu.
- Zajímavým materiálem z lípy je lýko. Je to vnitřní vrstva kůry, nejkvalitnější je z kmenů tlustých 15-30 cm a bez nutnosti dalšího máčení se sklízelo při rašení listů. Pokud se sklízelo až v časném létě, bylo nutno sloupnutou kůru několik týdnů máčet. Při zimní sklizni se pak polena vystavovala kouři. Tradičně se používalo jako pevný materiál k vázání nádob, ošatek, mošen, obuvi (ano, i Přemyslovy střevíce byly z lýka), provazů a rohoží. Vikingové jím dokonce spojovali prkna trupů svých lodí.
- Lipové dřevo je oblíbené i k rozdělávání ohně pomocí tření, kdy z něj připravíte vrták i ohnivou desku.

Blízkost lípy
Lípu si člověk po stovky let vybíral, aby s ní sdílel svůj prostor. Vysazoval si ji do blízkosti domů i k poutním místům. Dokonce ji lidé vysazovali při narození svého prvního potomka. Co člověku na lípě tolik učarovalo?
Říká se, že lípa má silný ochranný vliv. Nabízí lásku, soucit a péči. Uklidňuje a napomáhá usmíření mezi lidmi i s osudem. Má silnou ženskou esenci, proto nabízí možnost pobýt s energií Matky. Podporuje láskyplné myšlenky – ať už chcete lásku vyslat celé Zemi, svým blízkým či vlastnímu tělu. Její blízkosti můžeme využít i při rituálech léčení.
Jakou máte s lípou zkušenost vy?

A na závěr jsem pro vás ještě přichystala video, kde si lípu můžete užít odpočinkově a pokochat se její krásou.