První pokusy s pěstováním dýní Hokkaido v zamulčovaném kopřivišti nedopadly dobře. Všechny předpěstované sazeničky do týdne pozřeli slimáci :-(. Časem jsem tedy vyvinula svou strategii, jak na ně:

  1. Dýně Hokkaido pěstované vertikálněDýním podstrojuji – hlavní dýňoviště je u nás vyvýšený záhon obehnaný cestičkou zamulčovanou opadanými větvičkami z tújí. Každoročně do něj zapracuji materiál z kompostéru, aby se finálně dokompostoval a koňský trus, aby se dýním dařilo dobře. Druhým dýňovištěm je slunný záhon u túje. Ten je sice náročnější na zálivku, ale díky každoročnímu obohacení o koňský trus se i tady dýním daří dobře.
  2. Nedpředpěstovávám sazeničky, ale semínka seju v nadbytku do předem dobře připraveného dýňoviště. Co vyklíčí navíc, přesadím na druhý záhon, rozdám nebo protrhám.
  3. Moje zkušenost říká, že pokud rostlinka unikne slimákům, dokud je malá, pak už na ní zpravidla větší škody nenapáchají. Dýně proto nechávám pnout do výšky (tam se slimákům tolik nechce). Využívám tak i lépe prostor, protože stejný počet dýní by při pěstování na ploše zabral mnohem více místa. Na podzim tak sice potřebuji ke sklizni žebřík a mezi listy jabloně nám svítí oranžové lampiony dýní, ale za tu báječnou úrodu to stojí :-).
  4. Pokud to jde, sklízím až dobře vyzrálé plody se zaschlými slupkami. Takové se pak dají v pohodě uskladnit až do jara.

K ochraně dýní a jejich úspěšnému pěstování jsou možné i jiné strategie. Např. ochrana mladých sazenic plechovými límci z mědi a pěstování na hluboko založených záhonech. Hezký a inspirativní článek o dýních je na webu Ekozahrad.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.