Medvědí česnek (Allium ursinum)

Rostlina, na kterou pějí oslavné ódy nejen kuchařky, ale i zahradníci.

V kuchyni přináší možnost doplnit čerstvou jarní zelení saláty, polévky i pomazánky. Největší prospěch z ní máme za syrova, případně jen při krátkém spaření. Vynikající je z ní pesto, díky němuž si můžeme sezonu medvědího česneku v kuchyni protáhnout až o několik měsíců. Jedlé jsou i květy, které mají silnější česnekové aroma, ale v malém množství jsou vítaným zpestřením salátů.

Česnek medvědí má značné zdravotní přínosy, protože pomáhá tělu v jarní detoxikaci. Má antivirové a antibakteriální účinky. Je však mnohem jemnější než kuchyňský, běžně pěstovaný česnek.

Jako u všeho – vhodné je střídmé, ale pravidelnější používání. Stačí třeba 2-3 listy denně.


Důležité je dávat pozor na záměnu s podobnými, leč jedovatými druhy: konvalinkou a ocúnem. Listy medvědího česneku vyrůstají ze země vždy jednotlivě, z jedné cibulky vyraší zpravidla 2-3. Jsou měkké, okraje mladých listů se točí dozadu. Dospělé jsou 2–5 cm široké a 10–20 cm dlouhé (na koncích se ohýbají dolů) .

Listy konvalinky vyrůstají společně po dvou (výjimečně třech). Jsou svinuté do sebe (druhý najdete, jak roste ze středu prvního), postupně (několik cm nad zemí) se ze svazků listů a stonku květu oddělují. Jsou tmavší a pevnější. V zemi konvalinka neukrývá cibuli, ale oddenek a kořeny.

Ocún naproti tomu obývá spíš slunnější místa – zejména vlhčí louky, případně světlé lesy. Jeho listy jsou užší, nemají dlouhé řapíky jako medvědí česnek. Vyrůstají opět společně ve svazku.

Velmi důležitým rozlišovacím znakem je jemná česneková vůně, kterou ucítíte při rozemnutí listu mezi prsty.

V zahradě je vynikající jarní půdokryvnou rostlinou ve stinnějších, vlhčích a živinami bohatších místech. Dokáže zvládat i jílovité půdy. Je to vytrvalá cibulovina, raší už během února, její hlavní sezona nejjemnějších listů přichází do květu – tedy asi do května. Pak už jsou listy tužší a hořčí, během následujících dvou měsíců se zatáhnou a rostlina přežívá ve formě cibulek. V té době už nechá nerušený prostor dalším druhům, které s ní mohou sdílet stejný prostor. Vynikající je pod stromy i keři, případně růžemi. Nemá se prý ale příliš ráda s bobovitými rostlinami.

Na šíření semen se podílejí mravenci, můžete se však do jejího šíření vložit i vy sami a rozhodit je na vhodné stanoviště, kde vám během několika let vyroste hustý jarní koberec lahodné krmě 🙂

Je to náš původní druh, najít se dá často v lužních lesích, kde dokáže vytvořit impozantní porosty. Častější je v nížinách, ale ve vhodném prostředí roste až do hor. Tím, že je původní, je to vynikající rostlina do našich zahrad.

V přírodních rezervacích bychom ho sbírat neměli, ale vhodné porosty na sběr se dají najít i mimo takto chráněná území. I tam ale platí, že z jedné rostliny bychom měli sbírat 1, maximálně 2 listy, aby mohla dál žít.

Porost medvědího česneku v květu

Včelaře jistě potěší, že medvědí česnek je vynikající nektarodárnou i pylodárnou rostlinou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.