Třešeň

Třešně jistě není třeba představovat. Ale věřím, že i v tomto třešňovém povídání pro sebe najdete něco nového.

Na začátek se ale opět zeptám na vaše asociace. Já mám třeba “MILUJU třešně jíst i sedět vysoko v koruně”, ale jiní lidé to mohou mít jinak… Co se tedy vám vybaví při slově TŘEŠEŇ?

A když jsme u asociací – co třeba písničky?

třešeň

Z botanického hlediska je třešeň peckovina, náš původní strom (třešeň ptačí). Šlechtěné formy mohly kdysi přijít do Evropy z Malé Asie a mísily se s původním genofondem.

Ze zahradního hlediska je třešeň výzva. A to kvůli

  • velikosti: může z ní být klidně STROM s korunou o průměru 12 m. Lidé se sice snaží její velikost různě zkrotit (ať už řezem nebo málo vzrůstnými podnožemi), ale velikost bývá v zahradách často velmi hrubě podceněna.
  • cizosprašnosti: většina odrůd potřebuje opylení pylem z jiné odrůdy. V zahrádkářských koloniích je velká šance, že se vhodný opylovač najde, ale jsou i místa, kde to může být příčinou malé úrody.
  • červivosti: obzvlášť třešně chrupky (tedy ty s pevnou, tmavou a sladkou – a omamně dobrou – dužinou), které zrají později, bývají k červivosti náchylné; vrtuli třešňové (původci červivosti) unikají zpravidla jen třešně velmi rané, srdcovky, které mají dužinu měkkou a šťavnatou.
  • některým dalším chorobám (praskání plodů, monilioza)

Řešíte u sebe některou z těchto výzev? Nebo máte dokonce ještě nějakou další?

třešeň pěstování

Třešně v kuchyni

Plody třešní dnes, díky šlechtění, mají opravdu širokou škálu barev. Od světle žlutých bělic, přes červeně mramorované plody až ke klasické červené či dokonce téměř černé.

Co je ale na plodech třešní mimořádně zajímavé, jsou látky, které obsahují. Jsou v nich barviva (antokyany), která působí protizánětlivě, protirevmaticky a poradí si s volnými radikály v těle. Třešně jsou, jako jedny z mála našich potravin, dobrým zdrojem organicky vázaného jódu. Pomáhají také vylučovat kyselinu močovou, čímž výrazně zpříjemňují život lidem s dnou. Třešně obsahují vitamíny C, A, B a také ve významném množství minerály draslík, vápník, hořčík a fosfor. 

Protože je ale třešňová doba poměrně krátká a úroda z jediného stromu dokáže být obrovská, je zde nanejvýš aktuální otázka vhodné konzervace. Já miluju třešně sušené – máme chrupku zrající až do černé barvy a úžasně sladké chuti. Tam se sušení vyplatí – sušené jsou skvělou delikatesou.

Co se osvědčilo vám?

třešeň v kuchyni

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.