Odborné jméno: Crambe maritima
Anglicky: Sea Kale, Sea Colewort, Scurvy Grass, Halmyrides
Čeleď: brukvovité
Jedlé části
- Mladé listy – syrové nebo vařené jako špenát; mají příjemnou, téměř oříškovou chuť a hodí se skvěle do míchaných salátů. Starší listy jsou hořké.
- Mladé výhonky – syrové nebo vařené. Jsou křupavé a stejně jako listy, chutnají po oříšcích. Pokud se při růstu přikryjí a vybělí (zakryjí květináčem), mohou se připravovat jako chřest. Pro vybělené dužnaté řapíky se katrán pěstuje hlavně v Anglii, Irsku a Francii.
- Kořeny – tepelně upravené. Obsahují hodně škrobů a cukrů. Velmi silně voní a chutnají po zelí. Nejspíš je ale budete chtít nechat v klidu, aby katrán mohl nerušeně, dlouho, růst.
- Mladá poupata – syrová nebo tepelně upravená (napařená). Sklízejí se před rozkvětem, když jsou květenství asi 10-15 cm dlouhá. Používají se jako brokolice.
Původ
- Je původní v Evropě: Atlantické pobřeží Evropy, včetně Británie, podél pobřeží Baltského moře a kolem Černého moře.
- Katrán se v Evropě pěstoval přinejmenším od roku 1600 do doby kolem druhé světové války. Pěstoval se i u nás.
Vzhled
- Dlouhověká trvalka dorůstající do výšky i šířky asi 60 cm.
- Nápadně masité listy mají modrozelený nádech.
- Má velmi hluboké kořeny, přesazování nerad.
Pěstování
- Pěstování je snadné, daří se mu v dobré, písčitější půdě a na slunném místě. Snese i polostín a chudší půdu. Má raději zásaditější než kyselou půdu.
- Dokud je mladý, potřebuje vláhu, ale po dobrém zakořenění snáší i sucha.
- Mrazuvzdorný je minimálně do -20 °C.
- Pokud chcete sklízet bělené mladé výhonky na jaře (jsou méně hořké než ty zelené), katrán snese prý i 2-3 sklizně ročně. U ročních či dvouletých rostlin se ale doporučuje sklidit jen pár rostoucích výhonů.
- Pěstujete-li v nádobě, lze ho na podzim přemístit do skleníku, kde výhony začnou rašit velmi časně.
Kde rostlinu sehnat
- Pokud pěstujete ze semínek (klíčit může dlouho), dopřejte mu trvalé místo, když jsou sazeničky vysoké asi 10 cm. Bude si tak moct vytvořit silné a hluboké kořeny. Mladé rostliny jsou však atraktivní pro slimáky, proto budou potřebovat chránit. Pro fajnšmekry – existuje vyšlechtěná odrůda “Lily White” (při troše štěstí ji lze sehnat z několika Evropských zemí přes internet).
- Sazenice
- https://eshop.tropik.cz/13ju8y6w/Katran-primorsky-Crambe-maritima-d2548.htm
- Rostlinu lze množit i dělením trsů na jaře nebo na podzim.
- Množení je možné o kořenovými řízky.
Využití v kuchyni
- Díky vysokému obsahu vitamínu C je fajn přidávat mladé listy do salátů.
- Řapíky se připravují vařením a ochucením nebo se zapékají se sýrem, žloutky, strouhankou a smetanou.
- Blanšírované stonky se konzumují syrové v salátech, vařené, pečené, dušené nebo jinak upravené jako chřest. Při správném uvaření si zachovávají svou křupavost a mají velmi příjemnou chuť, trochu jako lískové ořechy, s velmi jemnou hořkostí.
- Listy lze uvařit do měkka, nasekat, dochutit česnekem a podávat jako špenát.
- Krásné fotky v jednotlivých obdobích roku a tipy na využití v kuchyni jsou na anglicky psané stránce: https://gallowaywildfoods.com/sea-kale-identification-edibility-and-distribution/
Další využití
- Květenství jsou bohatá, medově voní a v létě přitahují mnoho hmyzu.
Shrnutí
Katrán je dlouhověká, nenáročná, velká trvalka, která miluje slunce. Na zahradě je fajn nejen pro jedlé části (mladé listy, výhonky, květenství), ale i pro hmyz, který miluje jeho květy. Je i velmi dekorativní.