Tak schválně – co je vaší první asociací u švestky?
Já jsem z Moravy, takže jsem jasná… A vy?
A taky – jak se jim u vás doma říká?
Švestka pochází z Kavkazu. Šíří se dobře pomocí odkopků, tak není divu, že se brzy s lidmi rozšířila na velké území. Kavkaz, co by původ ovocných druhů, je zmíněn třeba i u mišpule či kdouloně. Švestka naštěstí není až tak vybíravá jako kdouloň, ale ani ona velký horal není (u nás jsou pro ni optimální nadmořské výšky mezi 300 a 500 m n.m.). Daří se jí spíš na vlhčích místech, proto ani suché nížiny příliš nemiluje. Se zimními mrazy si dokáže poradit dobře a je poměrně nenáročná i přizpůsobivá.
Dnes se pěstuje velké množství odrůd, k čemuž notnou měrou přispěla i Šarka, což je virová choroba, která u nás v minulém století zdecimovala velké porosty naší švestky domácí. Od té doby se intenzivně šlechtí a máme tu celou paletu různě barevných, různě chutnajících i v různou dobu dozrávajících plodů.
Když jsem hledala podklady pro toto povídání, našla jsem skvělý článek našeho vynikajícího ovocnáře, pana Vysloužila. Odkaz se vám bude hodit, pokud byste se o švestkách chtěli dozvědět víc informací či vybrat nejlepší odrůdu na svou zahradu.
Švestky u nás tradičně byly ovocem se širokým spektrem použití. Přispívaly k tomu i vynikající vlastnosti (dnes již téměř vymřelé) švestky domácí – plody byly sladké, daly se sklízet po poměrně dlouhou dobu a švestkám se dařilo na velké části našeho území.
Proto jsou v české kuchyni tradiční povidlové buchty, koláče z čerstvých i kompotovaných švestek, ale i slivovice…
Dnes je situace trošku jiná tím, jak se různorodost odrůd rozšířila. Ty, co zrají nejdříve (nejranější klidně už v červenci), sklízíme hlavně pro přímou spotřebu. Sladké odrůdy vybíráme na sušení, na povidla i na slivovici.
Co se obsahových látek týče, podobně jako třešně, obsahují prospěšné antokyany (protizánětlivé, antioxidační, harmonizující), vlákninu, minerály i vitamíny. Švestky pomáhají tělu zbavovat se nadměrného množství močoviny, takže i ony jsou vhodné na dnu. Pomáhají i detoxikaci a při problémech se zácpou. Kůži a vlasy zase vyživují díky vysokému obsahu vitamínu E.
Jaké je vaše oblíbené využití švestek?